Jak vybrat dětskou postýlku s úložným prostorem

Dětská postýlka je základním vybavením, které je potřeba pořídit v případě, že očekáváte blízký příchod nového potomka. Nabídka dětských postýlek je rozmanitá, co se materiálů, konstrukce či designu týká, a nemusí se nutně používat přímo pro novorozeňata – ty mohou spát buď ve větších upravených koších, na přístavných postýlkách, v kolíbkách nebo v hnízdečku přímo v posteli rodičů. Klasická dětská postýlka se tedy používá buď od narození nebo přibližně od 3 měsíců věku dítěte do zhruba 4 let, poté je již potřeba uvažovat o standardní nebo rostoucí dětské posteli. Výhody dětské postýlky spočívají především v její bezpečnosti, u menších děti (batolat) navíc dobře poslouží také jako ohrádka v případě, že potřebujete dítě na chvíli nechat v zabezpečeném prostoru.

Typy dětských postýlek a jejich využití

Klasický koncept dětských postýlek sestává z několika částí, a to z rámu s roštem, který je osazen bočnicemi s příčkami, a matrace. Rám může být osazen na pevných nohách či nožkách, jež mohou být dále vybaveny kolečky pro snadný převoz mezi místnostmi, a dále úložným prostorem, která je buď závěsný, nebo integrovaný pod rámový rošt. Na základě konstrukčního i materiálového řešení lze rozlišovat několik typů dětských postýlek, mezi nimiž můžete vybírat.

 

 

Dětské postýlky dle konstrukce a velikosti

Primárním kritériem pro výběr dětské postýlky je její velikost. Nejmenším typem jsou malé přístavné postýlky, kterým chybí přední bočnice a připojují se přímo na rám postele. Jejich velikou nevýhodou je právě malý rozměry, takže tuto postýlku je nutné později nahradit postýlkou klasických rozměrů, jež jsou standardně 120×60 cm nebo 140×70 cm. Klasické postýlky jsou běžně řešeny jako dvou nebo tříúrovňové, tzn. rošt postýlky je možné upevnit ve zvýšené nebo v základní úrovni – zvýšená úroveň je pro miminka, základní pak pro batolata, která si postupně sedají a větší děti. Vedle rozměrů se postýlky konstrukčně liší také provedením bočnic, ty mohou být:

  • pevné – postýlka má jednoduchý uzavřený rám
  • odnímatelné – jedna z bočnic je odnímatelná
  • stahovací – jednu bočnici lze snížit na úroveň roštu
  • s vyjímatelnými příčkami – v bočnici je možné vytvořit průchod odejmutím několika příček

Kromě postýlky s pevnými bočnicemi lze tedy ostatní typy použít stejným způsobem jako přístavnou postýlku. Při výběru je velmi důležité se zaměřit také na způsob, jakým jsou jednotlivé prvky konstrukčně řešeny – je mnohem lepší vybírat postýlky s příčkami nebo perforovanými bočnicemi, čelem i roštem, které umožňují dostatečnou cirkulaci vzduchu.

 

 

Dětské postýlky dle materiálu

Standardně se dětské postýlky vyrábí ze dřeva, buď z tvrdého nebo měkkého, nejčastěji z buku nebo jehličnanů. Dřevo bývá opatřeno buď průhledným, barevným, nebo jen ochranným nátěrem. Při sestavování a před použitím je potřeba zkontrolovat, zda je materiál dostatečně opracovaný a hladký, bez ostrých rohů nebo jiných nebezpečných prvků. Zároveň je potřeba se informovat, jaký typ nátěru byl použit a pokud se chystáte jej změnit, je nutné vybírat přírodní nátěrové hmoty (děti mají tendence rám i příčky oblizovat). Velmi zřídka lze pořídit také postýlky s kovovým rámem, ten se společně s omyvatelnými plastovými textiliemi a prvky používá převážně pro cestovní postýlky.

Doplňky a úložné prostory

Po pořízení postýlky většinou ještě nemáte vyhráno, jelikož je potřeba ji dodatečně vybavit. Vedle matrace a textilních produktů (polštářek peřinka, případně hnízdečko a zahrazovací mantinely) lze k postýlce pořídit také kolečka či úložné systémy, které mohou být jak pevné, tak závěsné. Matrace pro dětské postýlky je nutné vybírat tak, aby přesně rozměrově seděly – vždy je nutné používat pouze jednu matraci. Textilní produkty by měly být rovněž rozměrově přizpůsobeny velikosti dítěte – polštářek se používá až u větších dětí, miminka je vhodnější vkládat do hnízdečka nebo ponechávat přímo na povlečené matraci. Kolečka a úložné systémy jsou obvykle volitelné a namontovatelné pouze na konstrukce na tyto systémy připravené. Samostatnou skupinou doplňků tvoří závěsné hračky (hrazdičky, kolotoče), moskytiéry nebo nebesa, které je možné zakoupit v různých variantách provedení či barevnosti.

Postýlky s úložným prostorem – jaký typ je výhodný

Úložný prostor aplikovaný na dětské postýlce může mít buď podobu závěsného kapsáře, nebo zásuvného krytého šuplíku pod roštem. Každý z těchto dvou druhů se využívá k jinému účelu – zatímco kapsář je obvykle určen k uschování drobnějších věcí nebo jako doplněk přebalovací desky, která se umísťuje na hrany postýlky, úložný šuplík nebo box se využívají především na skládání ložního prádla či oblečení, případně uložení přídavného zařízení postýlky. Zásuvné boxy i šuplíky jsou sice situovány přímo pod roštem postýlky, aby se zajistila jejich čistota a jednoduché ošetřování i přistup, nechává se mezi jejich horní hranou a spodním povrchem roštu mezera, jež zajišťuje jednak cirkulaci vzduchu, jednak chrání box před navlháním. Pokud chcete mít jistotu, že vnitřní prostor úložného boxu zůstane čistý, vyberte dětskou postýlku a úložným prostorem vhodně zakrytovaným, který zabrání jednak zanášení uložených předmětů prachem, jednak vtékání kapalin v případě nežádoucí nehody. Vhodná řešení nabízí například značky Dewex nebo New Baby, jež můžete pořídit ve velmi pěkném přírodním vzhledu nebo designové barevnosti. Tyto produkty jsou z pevného materiálu v kvalitním a bezpečném provedení.