Jak vybrat přebalovací pult

Přebalovací pult představuje doplňkové vybavení dětského pokojíčku, které výrazně usnadňuje některé činnosti spojené s péčí o novorozeňata a kojence. Trh s různými druhy přebalovacích pultů je velmi široký, liší se mezi sebou materiálem, výstelkou i velikostí úložného prostoru či přidanými funkcemi. Jak tedy vybrat ten, s nímž se vám bude nejlépe pracovat?

Druhy přebalovacích pultů

Výbava dětského pokojíčku je pro nastávající maminku obvykle jednou z příjemných součástí těhotenství. Aby bylo pro miminko všechno připravené, měla by nastávající maminka mít nejen rozmyšleno, kde bude děťátko spát a co si obleče, ale také jak jej bude ošetřovat. Přebalovací pult v tomto směru představuje důležitý prvek, který umožňuje si dítě uložit do potřebné a přístupné výšky. Přebalovací pult sice není nezbytným vybavením, jeho výhody však oceníte právě pro ergonomické řešení a doplňující úložné prostory.

 

Jak vybrat přebalovací pult pro vaše potřeby

Při výběru přebalovacího pultu je potřeba se orientovat zejména podle vašich možností a potřeb. Primárním kritériem jsou prostorové možnosti, které váš dům nebo byt, resp. dětský pokojík nabízí. Pokud máte malý byt, rozhodně využijete spíše menší typ jednoduché konstrukce, který lze snadno přenášet nebo namontovat na zeď. Máte-li dostatek prostoru, je určitě výhodnější pořídit do pokojíku velký přebalovací pult s komodou, který posléze využijete také jako běžný kus nábytku. Kromě prostoru byste se dále měli zaměřovat na následující aspekty:

  • typ a nosnost pultu
  • velikost přebalovací plochy
  • materiálové a konstrukční řešení

Přebalovací pulty dle nosnosti

Při výběru přebalovacího pultu je potřeba se řídit několika specifiky, z nichž primárním výběrovým kritériem je nosnost. Podlé ní se přebalovací pulty dělí do dvou základních kategorií:

  • typ 1 – určený pro děti ve věku od 0 do 12 měsíců
  • typ 2 – určený pro děti ve věku od 0 do 36 měsíců

Typ 1 je obvykle jednodušší konstrukce s malým úložným prostorem, typ 2 bývá robustnější a standardně se kombinuje s větším (i uzavíratelným) úložným prostorem. Oba typy přebalovacích pultů jsou běžně dimenzovány na poměrně vysokou hmotnost (obvykle kolem 50 kg), je ovšem potřeba vždy počítat s tím, že zatížení vyvíjené na konstrukci není statické, ale dynamické, takže pro větší děti již bývá ukládání na přebalovací pult nebezpečné.

 

 

Řešení přebalovací plochy

Dalším důležitým aspektem při výběru přebalovacího pultu je svrchní plocha, na kterou se dítě ukládá. Ta se zpravidla opatřuje vystýlací podložkou z omyvatelného materiálu. Plocha horní desky přebalovacího pultu typu 1 má minimální rozměry by měla mít minimální délku 60-70 cm, typu 2 až 90 cm. Šířka přebalovacího pultu může být variabilní, minimálně by měla dosahovat u typu 1 40 cm, u typu 2 60 cm. Deska by měla být vybavena zabezpečovacími lištami, které jednak omezují dítě v pohybu, jednak umožňují pevné usazení přebalovací podložky.

Materiálové a konstrukční řešení

Z technického hlediska jsou přebalovací pulty velmi rozmanité. Obvyklými materiály pro jejich výrobu jsou dřevo (masivní nebo aglomerované), kov či plast, případně kombinace těchto materiálů. Lehké ´přebalovací pulty typu 1 bývají vyrobeny převážně z tenkých latěk nebo kovového rámu, na nichž je umístěna deska či textilní podložka a integrují jednu nebo dvě úrovně úložných systémů. Tyto přebalovací pulty jsou zpravidla snadno přenosné, mohou být vybaveny kolečky nebo vyjímatelnou horní deskou umožňující osazení rámu menší vaničkou na koupání dítěte. Robustnější typ 2 bývá obvykle z masivu a standardně se řeší jako statický, případně se ukládá na komodu, kterou lze následně využít jako běžný kus nábytku. Speciálním typem konstrukčního systému jsou přebalovací pulty výklopné, které se zavěsí na svislou konstrukci a umožňují velkou úsporu prostoru.

Přebalovací podložka

Součástí přebalovacího pultu je vždy podložka, která je obvykle vyrobena z plastového omyvatelného materiálu (nejčastěji PP, PE nebo PVC fólie naplněná vzduchem). Podložka může být jednoduchá, nebo s bočními okraji, s pevným dnem nebo bez. Přebalovací podložku lze používat samostatně, pokud bude sloužit jako součást přebalovacího pultu, je potřeba, aby do něj rozměrově seděla.

Na co se při výběru dále orientovat

Kromě běžných technických parametrů je u konkrétního typu přebalovacího pultu nutné zajistit především bezpečnost používání. Pult by měl být stabilní konstrukce, v případě, že je pojízdný, měl by být opatřen kolečky s brzdou. Kromě zajištění stability je potřeba se také zaměřit na zabezpečení přebalovací plochy, jejíž okraje by měly být dostatečně vysoké. U konstrukčně lehčích typů bývají tyto lišty pevnou (nosnou) součástí pultu, u vícefunkčních komodových pultů jsou obvykle odnímatelné, aby bylo možné komodu následně používat samostatně. Vedle funkčních vlastností je pak potřeba také myslet na to, jakým způsobem bude přebalovací pult fungovat v místnosti, kde bude postaven.

Komodové přebalovací pulty

Pokud se nakonec rozhodnete pro komodový přebalovací pult, měli byste jej vybírat především s ohledem na konkrétní designové řešení pokoje. Komodové přebalovací pulty jsou k dostání ve velmi širokém sortimentu barev a řešení otevíravých částí. Důležité je vybírat takový typ pultu, který ne stabilní a je možné jej opatřit dostatečně velkou přebalovací deskou. Uvedené řešení lze pořídit pod značkami New Baby nebo Drewex – jedná se o velmi praktický a vzhledově příjemný nábytek s velkým úložným prostorem, který lze využít také pro skladování oblečení či dalších věcí potřebných pro péči o novorozence, kojence či batole a následně také o větší děti.