Kojenecká souprava do porodnice

Narození dítěte je jedním z nejúžasnějších okamžiků života. Váš odchod do nemocnice pravděpodobně nebude tak zběsilý, ale je dobré být připravena. To znamená mít tašku zabalenou a připravenou na cestu alespoň několik týdnů před termínem porodu, pro případ, že by se vaše dítě rozhodlo předčasně přijít na svět. Tímto způsobem se můžete vyhnout jakémukoli velkému shonu na poslední chvíli. Novorozenci mají úžasné schopnosti, přesto jsou závislí na ostatních, pokud jde o krmení, teplo a pohodlí.

Je pravděpodobné, že jste strávili posledních několik měsíců snem o dni, kdy se konečně setkáte s dítětem. A teď právě přichází ten pravý čas na zásobení dětské výbavy a správně nainstalovat dětskou autosedačku. Nezapomeňte však na jeden z nejdůležitějších úkolů ve třetím trimestru. Rozhodování o tom, co si zabalit do nemocniční tašky pro dítě. Kde tedy začít? Nechcete vynechat žádné důležité věci, ale také není důvod to přehánět. Přečtěte si, na co vše nesmíte zapomenout.

Kdy zabalit nemocniční tašku

Pokud má žena vysoce rizikové těhotenství, doporučuje se balit kolem 35. týdne. Veškeré oblečení pro novorozence by mělo být vypráno ve vhodném pracím prášku a vyžehleno. Samozřejmě, pokud chcete mít dostatek času, začněte dříve. Kdy zabalit nemocniční tašku je na vás!
Víte, co pravděpodobně budete potřebovat, ale přijít na to, co zabalit do tašky pro dítě, může být trochu méně intuitivní. Tady je dobrá zpráva: Když s životem teprve začínáte, nepotřebujete tolik.

Zde jsou základní věci:

  • Kojenecké body, kterých bude potřebovat minimálně 5-10 kusů, záleží na počtu dnů, které v nemocnici strávíte. Nezapomeňte, že takhle malé dítě může mít občas jisté „nehody“, a proto je vždy dobré mít dostatek náhradního oblečení s sebou. I když na porodnickém oddělení bývá většinou velmi teplo, je vhodné zabalit k body i punčocháče. Případně můžete využít overal, který splní stejný účel a miminku bude teplo. Zejména v zimním období bude overal vhodnější. Ten se může rozepínat přímo u nožiček, bez nutnosti ho sundat celý, když zrovna měníte plenu. Existuje spousta výhodných balení, které je dobré zakoupit i dopředu. Novorozenec většinou roste rychle a velikost oblečení se mění.

 

 

 

  • Balík jednorázových plen. Další důležitá věc, kterou musíte mít s sebou. Většina nemocnic neposkytuje jednorázové pleny a je nutností mít vlastní. Nic nepodceňujte. Novorozenec jich bude potřebovat hodně. Jen si to představte, když přebalíte miminko a zrovna vykoná další potřebu, v které ho nemůžete nechat ležet. Mějte jich opravdu dostatek, může mít spotřebu až 10 plen denně.
     

     

  • Máte-li veškeré oblečení a pleny připraveny na pobyt v nemocnici, rozhodně nezapomeňte na bavlněné pleny. Některé nemocnice sice poskytují pleny, ale není lepší mít vlastní a nové, u kterých máte jistotu, že jsou vypraný v kvalitním prášku a vyžehleny?
  • Zvažte možnost zakoupení spacího pytle. Jeho výhoda je převážně v tom, že se dítě v noci neodkope a spí v teple. Miminko je převážně v posledních měsících v bříšku v tísněném prostoru, který ho obklopuje a spací pytel mu to může částečně připomínat. Dopřejte klidný spánek sobě i dítěti.
  • Kosmetika, další věc, kterou nesmíte zapomenout. Miminko budete v porodnici každý den koupat. Určitě budete potřebovat kvalitní ručník, který bude jemný, aby nedráždil dětskou kůži. Kromě šamponu a olejíčku pro dětskou pokožku, budete potřebovat i krém na zadeček, nejlépe s měsíčníkem lékařským, který ochrání před opruzeninami a samozřejmě nezbytnou součástí jsou ubrousky, spoustu ubrousků.
     

     

  • Stejně jako spací pytel můžete vyzkoušet zavinovačku nebo hnízdečko. Miminko může být z „otevřeného“ prostoru nervózní, přeci jen strávilo poslední dobu v těsném bříšku. Zavinovačka a svázání může pomoci uklidnit novorozence.

Co můžete dostat v nemocnici?

Jako nastávající maminka vás pravděpodobně zajímaly takové otázky: „Co nemocnice dodává, když máte dítě?“, „Co nemocnice poskytují po porodu?“ nebo možná dokonce: „Dává nemocnice plenky?“.
Nemocnice poskytne nezbytnou základní péči. Můžete dostat k dispozici bavlněné pleny. Pokud z nějakého důvodu nemůžete kojit, měla by vám nemocnice poskytnout umělé mléko, případně pasterizované mateřské mléko, pokud disponuje technikou pro sběr a zpracování.

Cesta domů

Měla byste mít s sebou připravené oblečení na cestu domů. Jakmile se budete chystat s novým členem vaší domácnosti opustit nemocnici, určitě musíte zvolit vhodné oblečení vzhledem k ročnímu období a také, jestli budete cestovat autem nebo kočárkem.

V letním období je to jednoduché, postačí jedna vrstva a můžete vyrazit, ovšem na jaře ještě takové teplo není a bude vhodné zakoupit jarní bundičku, kabátek, čepičku, botičky a možná i fusak do autosedačky nebo kočárku. Nepodceňujte tělesnou teplotu svého miminka, protože veškeré teplo uniká přes hlavu a určitě nechcete první dny doma trávit péčí o nastydlého novorozence.

zimním období je určitě důležité pořídit overal na zimu nebo kabátek, teplé botičky, fusak do kočárku, zimní čepičku, která by měla chránit i uši.
Můžete pořídit i kombinézu, která je více zateplená a bude perfektní volbou, pokud půjdete domů v době mrazů. Rozhodně nezapomeňte na přikrývku do autosedačky nebo kočárku.

Závěrem Nečekejte na poslední chvíli, nakupte vše potřebné na jednom webu. Doma to poté můžete v klidu přeprat, vyžehlit a vakuovat, než přijde ten velký den.Pokud máte již vše nakoupeno, nezapomínejte ani na sebe, a i vy si nakupte veškeré pomůcky, které budete v porodnici potřebovat. Polštář na kojení, kosmetiku na péči o bradavky, vhodné podprsenky, vložky a samozřejmě dobrou knihu.